Zakupy w Black Friday i Cyber Monday

Autor: Agata Puchalska
Aktualizacja:

Wiele osób przez cały rok czeka na jedne z największych wyprzedaży, czyli na Black Friday i Cyber Monday. Jest to weekend promocji, a obniżki cen sięgają czasem nawet do 80%. Amerykanie obchodzą je już od wielu lat, a w Polsce zyskują dopiero na popularności, ale już uczestniczy w tym wiele sklepów zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Co warto wiedzieć o Black Friday i Cyber Monday?

Początki Black Friday przypadają na lata pięćdziesiąte XX wieku, na wielkie promocje można było liczyć w dniu po Święcie Dziękczynienia. Dla Amerykanów był to doskonały czas na rodzinne zakupy. Z kolei Cyber Monday pojawił się w roku 2005 i na początku nie cieszył się popularnością ze względu na małą popularność robienia zakupów przez Internet i jego zadaniem było zmienienie tego. Wielkie wyprzedaże w sklepach online miały zachęcić do ich odwiedzania i składania e-zamówień. Black Friday przypada na piątek i pierwotnie obowiązywał wyłącznie w sklepach stacjonarnych, co obecnie już uległo oczywiście zmianie. Z kolei Cyber Monday dotyczy zakupów internetowych, a promocją objęte są rozmaite towary. Nieco mniej możliwości daje Black Friday, w przypadku którego obniżki dotyczą tylko konkretnych grup produktów.

Obecnie można powiedzieć, że Cyber Monday stał się przedłużeniem wielkich wyprzedaży Black Friday. Jeśli więc ktoś chce upolować najlepsze okazje cenowe, to nie powinien czekać z tym aż do poniedziałku, bo wiele rzeczy zostanie już wyprzedanych. Najpopularniejszymi towarami podczas długiego weekendu promocji są ubrania i sprzęt elektroniczny. Cyber Monday to świetna okazja do kupienia biletów lotniczych, ofert last minute, smartfonów, laptopów, sprzętu audio, konsoli do gier, oprogramowania. Z kolei w Black Friday warto rozejrzeć się za odzieżą, butami, akcesoriami, kosmetykami, zabawkami, wyposażeniem domu. Zanim jednak ktoś dokona zakupu, powinien sprawdzić, czy rzeczywiście dany towar został przeceniony. Niestety nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy specjalnie zawyżają ceny wcześniej, po czym sprzedają produkty po cenie wyjściowej, zwodząc naiwnych konsumentów zmyślonymi promocjami.

Link sponsorowany