Sprzęt niezbędny dla ucznia podczas zdalnej nauki w czasie pandemii

Autor: Agata Puchalska
Aktualizacja:

Trwająca od wielu miesięcy pandemia koronawirus przyczynia się do zmiany wielu zachowań, przyzwyczajeń, ale też i codziennej edukacji. W związku z nowymi obostrzeniami wynikającymi z coraz większej ilości zachorowań zmianie ulega m.in. sposób kształcenia dzieci i młodzieży. Z nauczania stacjonarnego szkoły przechodzą na naukę zdalną. Problem tylko w tym, że nie każdy wie, jaki konkretnie sprzęt może być niezbędny dla ucznia, podczas realizowania takiego rodzaju nauki.

Komputer czy laptop?

Jak łatwo się domyślić, zdecydowanie najpotrzebniejszym i najoczywistszym elementem wyposażenia potrzebnego do nauki zdalnej, jest komputer. W końcu to właśnie za sprawą tej maszyny można w ogóle taki format nauki realizować. Co jednak ciekawe, warto się zastanowić nad tym, czy lepiej będzie się w tym wypadku sprawdzać komputer stacjonarny, czy też może laptop.

W przypadku komputera stacjonarnego dużą zaletą jest niższa cena, a także nieco większe możliwości od strony szybkości działania. Z drugiej jednak strony do nauki nie jest wcale potrzebny zbyt szybki komputer, a duża zaleta w postaci mobilności laptopa, przyczynia się do możliwości nauki w dosłownie każdym miejscu w domu, a także poza nim.
Co jednak ciekawe, istnieje również możliwość nauczania zdalnego na tablecie, dlatego też, jeśli kogoś nie stać na kupienie komputera, może pokusić się o kupienie znacznie tańszego tabletu.

Link sponsorowany

Odpowiednie peryferia?

W przypadku wybraniu komputera stacjonarnego będzie trzeba zwrócić uwagę również na liczne peryferia dodatkowe, które umożliwią komunikacje z nauczycielem i pozostałymi uczniami. O czym mowa? Przede wszystkim o mikrofonie oraz kamerce. Jeśli kupi się laptopa, to takie wyposażenie jest w standardzie, lecz w przypadku modelu stacjonarnego, koniecznie trzeba je dokupić dodatkowo.

A co z oprogramowaniem?

Sam sprzęt to jednak nie wszystko, ponieważ równie ważne jest to, jakie się posiada na komputerze oprogramowanie. Oczywiście najważniejsze są różnego rodzaju komunikatory, czy też przeglądarka internetowa umożliwiająca połączenie się z portalem do nauki zdalnej. Dodatkowo warto posiadać na komputerze pełen pakiet informatyczny umożliwiający nie tylko pisanie, lecz również dokonywanie obliczeń, a także inne zaawansowane zadania stawiane przed uczniem przy komputerze.

Podsumowanie

Panująca pandemia stawia przed nami naprawdę olbrzymie wyzwania. Warto więc zadbać w możliwie jak najlepszy sposób o to, aby odpowiednio dobrze realizować jedno z nich, czyli edukację naszych dzieci. Odpowiedni sprzęt będzie w tym wypadku niezwykle pomocny i umożliwi zdobywanie wiedzy w nawet tak niesprzyjających warunkach, jak obecnie.