Przygotowania do Wielkanocy

Autor: Agata Puchalska
Aktualizacja:

Wielkanoc jest szczególnym dniem - to najważniejsze święto chrześcijańskie z misterium paschalnym, opowiadającym o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Celebrowanie tego dnia odbywa się w pierwszą niedzielę po 21 marca, czyli po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Dokładną datę wyznacza kościół, na podstawie tabeli utworzonej podczas Soboru Nicejskiego w 325 roku naszej ery, co oznacza, że Wielkanoc jest świętem ruchomym i co roku wypada w innym terminie; niezmienny jest tylko dzień tygodnia, a mianowicie – niedziela.

Planowanie uroczystości wielkanocnych w gronie rodzinnym

W domach, gdzie religia, tradycja oraz poszanowanie wiary są częścią codziennego życia rodziny, przygotowania do Świąt Wielkanocnych traktowane są jako najważniejsze wydarzenie wiosenne.
Wszelkie zaplanowane prace honorujące ten dzień zaczynają się zazwyczaj kilka tygodni wcześniej, by zdążyć z ich realizacją jeszcze przed Wielkim Tygodniem, następującym tuż przed Wielkanocą.

Link sponsorowany

W każdej rodzinie kolejność prac jest inna, lecz ich rodzaj jest zazwyczaj taki sam; najczęściej pierwszym krokiem jest dokładne wysprzątanie mieszkania, czasami także odświeżenie ścian lub zakupienie nowych czy też dodatkowych sprzętów.
Kolejnym krokiem jest ustalenie liczby osób przewidzianych na uroczysty obiad – jeżeli święta spędzimy tylko z domownikami, zdecydowanie możemy go pominąć.

Potrawy wielkanocne

Menu – każdy posiłek w tym niezwykłym dniu powinien być dobrze przemyślany – warto więc przewertować przepisy na tradycyjne potrawy, które bez wątpienia zostaną powitane z radością na świątecznym stole. Nie powinno na nim zabraknąć jajek, będących symbolem odradzającego się życia oraz nowalijek, które są zwiastunem wiosny.
Na deser podawane są ciasta w postaci bab i mazurków oraz innych wspaniałych wypieków.

Dekoracje

Wysprzątany, pachnący wielkanocnymi smakołykami dom należy odpowiednio udekorować.
W sklepach znajdziemy mnóstwo przedmiotów artystycznych o tematyce wielkanocnej, ale warto także stworzyć klimat, własnoręcznie tworząc ozdoby na świąteczny stół, okna czy blat komody. Do tej artystycznej pracy możemy wykorzystać wyobraźnię dzieci i razem z nimi wykonać niepowtarzalne dekoracje, które z pewnością zachwycą zaproszonych gości.