Nowy sezon ogrodniczy - jak się przygotować?

Autor: Agata Puchalska
Aktualizacja:

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, co oznacza rozpoczęcie nowego sezonu ogrodniczego. Przygotowań nie warto zostawiać na ostatnią chwilę! Osoby bez doświadczenia często zapominają o istotnych kwestiach. Jeśli chcesz tego uniknąć, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które z pewnością będą stanowić spore wsparcie. 

1. Konserwacja i wymiana narzędzi

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu posiadanych narzędzi ogrodniczych. Trzeba mieć świadomość, że intensywnie eksploatowane akcesoria ulegają szybszemu zużyciu. Przegląd jest obowiązkowy! Piły oraz nożyce wymagają zwykle naostrzenia. Może jednak okazać się, że ostrza uległy stępieniu, a więc konieczna jest ich wymiana na nowe. Podczas prac w ogrodzie przydatny jest sekator. Posiada on mechanizm, który wraz z upływem czasu traci na funkcjonalności. Dotyczy to w szczególności najtańszych modeli, ale nie tylko. Czasami wystarczą nieodpowiednie warunki przechowywania sprzętu, aby doprowadzić do jego wcześniejszego zniszczenia. Nie można zapomnieć o takich elementach, jak m.in. łopaty, grabie, motyki, taczki.

 

Link sponsorowany

2. Zakup nasion

Nasiona warzyw najlepiej zakupić w zgodzie z planem siania. Wiadomy jest, że każda odmiana posiada zupełnie inne wymagania. Istotne jest, aby uzupełnić wiedzę ogólną, a także stosować się do zaleceń producenta, które można znaleźć na opakowaniu. Najlepiej prowadzić kalendarz prac, tak aby nie pomylić dat. Warto również pamiętać o trawniku, który po ziomie może wymagać dosiewania. W sprzedaży znajdują się specjalistyczne mieszanki, dzięki czemu można spodziewać się szybkiego wzrostu.

3. Wybór nawozów, odżywek, oprysków

Nawóz do roślin dostarcza niezbędnych składników mineralnych, co przekłada się na intensyfikację wzrostu. Doskonałą opcją wydają się być produkty dedykowane (np. do pomidorów), które posiadają zbilansowany skład. W przypadku kwiatów oraz krzewów ozdobnych poleca się stosowanie profesjonalnych odżywek. Ich wybór jest ogromny! Wiele osób potrzebuje także oprysków, które zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób, czy też szkodników.