Święto Dnia Kobiet

Autor: Maciej Puchalski
Aktualizacja:

Święto Dnia Kobiet obchodzone jest każdego roku na całym świecie. Pierwszy raz świętwano  18 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych,  po protestach i zamieszkach kobiet, które domagały się równego traktowania w pracy. Protesty miały miejsce w Nowym Jorku.

W starożytnym Rzymie świętowano Matronalia, które uważa się za pierwowzór Dnia Kobiet. Święto obchodzone było 1 marca przez matrony, inaczej zamężne kobiety, które obdarowywane były prezentami przez swoich mężów.

Na początku XX wieku święto Dnia Kobiet związane było z walką kobiet o równouprawnienie, o zaprzestanie dyskryminacji kobiet w pracy, o prawa wyborcze. Dzień Kobiet zaczął rozprzestrzeniać się po Europie i świecie, jednak nie wszędzie jest obchodzony w dniu 8 marca, w Tunezji jest to 13 sierpnia.

Link sponsorowany

W Polsce Międzynarodowy Dzień Kobiet został rozpowszechniony w czasach komuny i do teraz kojarzy się z PRL. W czasach komuny panował niedostatek, brakowało żywności i wielu produktów codziennego użytku.  Ze względu na braki występujące na półkach w czasach komuny, popularnymi prezentami na Dzień Kobiet były rajstopy, mydło, kawa, herbata i ... goździki. Czasy się zmieniły, ale Dzień Kobiet wielu osobom nadal kojarzy się ze sztucznością i z czasami komuny.

W Dzień Kobiet kobiety najczęściej otrzymują bukiety kwiatów i czekoladki od swoich mężów, partnerów, pracodawców.

W dużych sieciach supermarketów takich jak Tesco, Auchan, Kaufland można kupić gotowe bukiety ze świeżych kwiatów. Cena bukietu kwiatów zależy od liczby kwiatów, przybrania, wielkości bukietu. Ceny gotowych kwiatów rozpoczynają się od 20zł za bukiet w górę. Z kolei w Biedronce i Lidlu kupimy kwiaty w doniczkach, które przyozdobione są specjalnymi akcesoriami na Dzień Kobiet, cena takich kwiatów rozpoczyna się od 15zł.

A może tak warto pojawić się z naręczem różnokolorowych kwiatów? Takie kwiaty w gotowych pęczkach po 6,8,10 i 12 sztuk nabędziemy w Biedronce, Lidlu. W ofercie są m.in.: żonkile, drobne goździki, tulipany, róże już od 4,99zł/bukiet.

Drobnym upominkiem na Dzień Kobiet będzie bombonierka, którą kupimy w każdym sklepie np.: Tesco, Auchan, Kaufland. W sieci sklepów Tesco wedlowskie Ptasie Mleczko w cenie 9,99zł/op. W Auchan bombonierka Toffifee w cenie 8,99zł/szt, a w Kaufland na Dzień Kobiet czekolada Wedel -16% taniej 7,49zł/szt.