Tłusty czwartek 2019

Autor: Maciej Puchalski
Aktualizacja:

Tłusty czwartek przypada w tym roku w dniu 28 lutego, ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Do końca nie jest znana historia, skąd pojawiła się na ziemiach polskich tradycja jedzenia pączków, później faworków w Tłusty Czwartek.

Zwyczaj ten sięga XVII wieku. Z początku znany był tylko na dworach i w miastach, na wieś dotarł na przełomie XIX i XX wieku. Na początku pączek zwany był pampuchem i spożywany był ze skwarkami, słoniną i mięsem, a nie tak jak w obecnych czasach na słodko. Podczas Tłustego Czwartku trzeba było najeść się obficie i na tłusto bo później czekał 40 dniowy post.

W każdej sieci sklepów dostępne są różne rodzaje pączków. Coraz bardzie popularne w naszym kraju są te z dziurką  na styl amerykański, mowa tu o donutach. Tradycyjne polskie pączki to te z lukrem, z konfiturą różaną, czekoladą i budyniem lub pączki wiedeńskie.

Link sponsorowany

Podczas Tłustego Czwartku spożywamy pączki i donuty. W ofercie Biedronki trwa promocja na donuty, które kupimy 3 w cenie 2, w gazetce promocyjnej Tesco znajdziemy donuty -20% taniej. Tradycyjnego pączka z konfiturą różaną kupimy w Tesco w cenie 1 zł, ale przy zakupie 4 sztuk. W gazetce promocyjnej Polomarket w ofercie znajdziemy pączka wiedeńskiego w cenie 1zł/szt,  przy zakupie 2 szt. Polomarket przygotował pączki pakowane po 2 sztuki, do wyboru różne rodzaje, opakowanie w cenie 3,33zł.

Każdy sklep przygotował wiele propozycji na pączki, donuty, pączki wiedeńskie, wiele z nich w ciekawych promocjach, wystarczy tylko zapoznać się z aktualnymi gazetkami promocyjnymi, aby nić nie stracić.