Pora rozpocząć sezon rowerowy

Autor: Agata Puchalska
Aktualizacja:

Wiosna to pora na powrót do formy, przygotowanie sprzętu sportowego do regularnej aktywności fizycznej. Nareszcie można zacząć jeździć rowerem, wypoczywać aktywnie na świeżym powietrzu. Niektóre osoby nie czekają do rozpoczęcia sezonu rowerowego, a ich jednoślady są gotowe do jazdy przez cały rok.

Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Wraz z nadejściem ciepłych dni przychodzi czas na wyciągnięcie roweru i przygotowanie go do sezonu. Nie wystarczy zetrzeć z niego brudu, ale trzeba go dokładnie sprawdzić pod kątem sprawności. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się z jednośladem do serwisu rowerowego, gdzie zostanie sprawdzony stan ogumienia, bieżnika, dętek i wentyli, klocków hamulcowych i tarcz, łańcucha, przerzutek, mocowań. Ważne jest nasmarowanie elementów ruchomych, sprawdzenie oświetlenia. Mając już w pełni sprawny rower, można przejść do przegotowania siebie. Po zimowym letargu nie należy od razu wskakiwać na rower i przejeżdżać wielokilometrowej trasy. Jest to prosta droga do wystąpienia bolesnych zakwasów i zniechęcenia się. Trzeba zacząć powoli, stopniowo wydłużając trasę i zwiększając stopień trudności. Zawsze potrzebna jest rozgrzewka i systematyczne wykonywanie różnych ćwiczeń motorycznych, aby pobudzić ciało, mięśnie do wzmożonego wysiłku fizycznego.

Link sponsorowany

Przygotowując się do sezonu rowerowego, nie można zapomnieć o odpowiednich akcesoriach – zarówno uławiających i umilających jazdę, jak również zwiększających bezpieczeństwo. Potrzebny będzie dobrej jakości kask rowerowy, odpowiednio dobrany do rozmiaru głowy – nie może uwierać ani odstawać. Najlepiej będzie wybrać model z regulacją. Mile widziane są też odblaski, otwory wentylacyjne, wkładki przeciw otarciom i antybakteryjne. Kolejną kwestią jest właściwy strój do jazdy rowerem. Zawsze należy ubierać się zgodnie z panującymi warunkami amfoterycznymi. Potrzebna będzie kurtka przeciwdeszczowa i przeciwwiatrowa, dopasowane spodnie, czapka z daszkiem, wygodne obuwie sportowe. Przydadzą się także rękawiczki chroniące przed chłodem i otarciami, apaszka lub komin. Do tego wymienić warto jeszcze termoaktywną koszulkę odprowadzającą nadmiar wilgoci, okulary przeciwsłoneczne i bieliznę termoaktywną. Z przydatnych akcesoriów polecić można bidon, pompkę rowerową, kłódkę, plecak rowerowy, sakwy bagażowe, zestaw odblasków, dynamo, różne źródła światła.