Andrzejki

Autor: Maciej Sikora
Aktualizacja:

30 listopada przypada święto imienin wszystkich Andrzejów – Andrzejki. Wieczór 29 listopada to zatem świetny dzień na to, by pożegnać zbliżający się ku końcowi rok, podsumować go, wywróżyć sobie przyszłość na kolejny rok, no i przede wszystkim – wybawić się do białego rana zanim nadejdzie Wielki Post. A skąd się wywodzi tradycja wróżb andrzejkowych?

Nie wiadomo dokładnie, jaka jest geneza Andrzejek, wiadomo jednak, że zabawy andrzejkowe urządzano już od dawna na terenie Polski. Oficjalnie jest to dzień św. Andrzeja – jednego z 12 apostołów. Choć nie jest dokładnie znana geneza dnia św. Andrzeja, od zawsze towarzyszy mu aura tajemniczości, głównie ze względu na wróżby, które w tym dniu są absolutną koniecznością podczas wszelkich andrzejkowych spotkań.

Link sponsorowany

Klasyczną andrzejkową wróżbą jest lanie wosku przez dziurkę od klucza wprost do zimnej wody. Poprzez taki odlew puszcza się cień na ścianę – to, co będzie on przypominał, jest jednocześnie wróżbą na nadchodzący rok dla osoby, której tak wróżono. Dla kobiet niezamężnych dobrą zabawa jest losowanie przedmiotów o określonym znaczeniu: listek to staropanieństwo, obrączka – małżeństwo, a różaniec – stan zakonny. Choć na andrzejkowe wróżby zwykle patrzymy z przymrużeniem oka, to trzeba pamiętać, że w te noc mają one szczególne znaczenie – szczególnie te dotyczące miłości! I wyjątkowo często spełniają się w nadchodzącym roku!

W Andrzejki trzeba też dobrze się zabawić, zanim nadejdzie Adwent. W tym celu warto zorganizować szampańską imprezę – nie musi ona kosztować fortuny! Składkowe imprezy i domówki to najlepsze, co można w ten wieczór wymyślić. Najkorzystniej robić na nie zakupy w tanich dyskontach, dzierżąc w ręku gazetki promocyjne. W nich znajdziemy atrakcyjne ceny alkoholi, napojów, przekąsek słonych i słodkich, owoców, ciast i dań garmażeryjnych. Dzięki przemyślanym i odpowiednio wcześnie zaplanowanym zakupom z gazetkami promocyjnymi można zaoszczędzić sporo na tym jednym wieczorze! Najważniejsze jednak, by w tę ostatnią imprezę w roku zapomnieć o hamulcach i szampańsko się bawić!